"Be van fejezve a nagy mű, igen.
A gép forog, az alkotó pihen.
Évmilliókig eljár tengelyén,
míg egy kerékfogát újítni kell."
(Madách Imre: Az ember tragédiája)
Több millió évvel ezelőtt - a földtani harmadkorban, a Pliocén korszakban - az Ábrahámi hegyek környékét a Horvátországtól a Vág és Garam völgyéig felnyúló Pannoniai-tenger borította. Akkor sem Ábrahámhegy magaslatai, sem a környező hegyek még nem voltak meg. A tenger felszíne a mai Balaton felszíne fölött kb. 200 méterrel volt. A tenger hosszú évezredek múltán lassan feltöltődött a környező hegyekből származó törmelékkel, homokkal és agyaggal. Ezt az átalakulást ember még nem láthatta. Az ekkori tengernek korunkra maradt emléke a "kecskeköröm"-nek nevezett Congeria kagylók, amelyek korábban Tihany környékén és más helyeken voltak találhatók.
A Pliocén korszak végén történt, hogy a környéken több helyen megnyílt a föld, gőzök és gázok kíséretében sár és forró vízzel kevert kőtörmelék, máshol bazaltláva ömlött a felszínre, illetve hömpölygött a tóba. Így jött létre az Ábrahámi-hegy és környéke: Badacsony, Szentgyörgy, Gulács, Tótihegy, Haláp, Tátika, a Kovácsi-plató és a Fonyódi hegy bazalt kúpja, Szigliget és Tihany bazalttufái.
Később, a Pleisztocén korszak nagy eljegesedéseinek idején (ezelőtt 2,4 millió-10 ezer év között), a tenger (a Pannon-tó) helyén füves puszták alakultak ki. Az uralkodó (szubartikus) szél - mely már abban az időben is jellemzője volt e vidéknek - por alakjában hordta el a bazaltkúpok által nem védett agyag és homok rétegeket. Ehhez az erózióhoz hozzájárult az akkor még a mai Tapolcai-medencén keresztül folyó Ős-Duna, amely nagy vastagságú agyag- és homokrétegeket hordott el. Tehát a szél és a vízfolyások formálták oly jellegzetessé e hegyeket. A szél pusztító hatásának jellegzetes példáját láthatjuk a Káli-medence kialakulásánál is, melynek homokját javarészt a szél szállította tova.
A mai Balaton helyén még ekkor is széltarolta síkság terült el, melynek térszíne a szél és az erózió eredményeképp fokozatosan mintegy 100-150 métert csökkent. A talajszint csökkenés (az ún. defláció) természetes következménye lett, hogy a patakok és az esőzés vize a mélyebb területre folyt és azt elöntötte. Így jött létre - kb. az utolsó jégkorszak végefelé - a Balaton. A szél pusztító munkája azonban a Balatont ma sem kíméli: a szélhordta por egyre tölti a tó medrét, s ma már átlagos mélysége nem haladja meg a 3 métert.
A Pleisztocén, vagy más néven diluviális korszakban, a Balaton kialakulásának idején jelent meg az ember is, hogy sok megpróbáltatáson keresztül virágzó kultúrát teremtsen e vidéken.
Hétfő - csütörtök: 12:00-22:00
Péntek - szombat: 12:00-24:00
Vasárnap: 12:00-22:00
Telefonszám: 06-70/458-18-77
Az Ábrahámhegyi festőversenyek eladó festményei megtekinthetőek az Ábrahámhegyi Kultúrházban.
Ábrahámhegy településrendezési eszközeinek felülvizsgálatát megalapozó munkarész.
(93MB Zip fájl)
Helyi Épitési Szabályzat hatályos rendelete és mellékletei...
Államalapítás ünnepe augusztus 20
Bornapok 2024. augusztus 10
Főzőverseny 2024. augusztus 10
Bornapok 2024. augusztus 09
Bornapok 2024. augusztus 08
Bornapok 2024. augusztus 03
XIII. csoportos kiállítás 2024. augusztus 03
Bornapok 2024. augusztus 01.
Borverseny 2024. július 28.